• نویسنده: admin
  • تاریخ انتشار:
  • تاریخ ساخت: 2016-12-05
  • تعداد بازدید: 711
  • متن: 0

همه چیز راجع به ساعت های کوکی

شاید بر روی ساعت خود خوانده باشید17 JEwels یا 21 Jewels و برای شما این سوال مطرح شده باشد که این جولزها و سنگ ها به چه معنی می باشد.

ابتدا باید توضیح بدهم که استفاده از جولز بیشتر در موتورهای ساعت های مکانیکی و اتوماتیک می باشد و از آنجایی که ساعت تشکیل شده از چندین بلبرینگ و چرخ دنده های محور دار می باشد لذا نقاط اتکا محور چرخ دنده ها و بلبرینگ های ساعت تقریبا در کاسه نگهدارنده همواره در حال چرخش می باشند. حال تصور کنید که یک میله فلزی بر روی کاسه فلزی دیگر دائما در حالت حرکت و سایش باشد مشخصا مدتی نمی گذرد که هم محور و هم کاسه نگهدارنده سائیده شده و ساعت از کار می افتد.

برای جلوگیر از چنین اتفاقی و کم شدن اصطحکاک و جلوگیری از سایش محورها و رتورها در ساختار آنها از سنگ هایی با مقاومت بالا همچون الماس - یاقوت -یاقوت کبود و گارنت استفاده می شود.

استفاده از این سنگ های ضد سایش دو مزیت دارد ،اول آنکه عمر ساعت را طولانی کرده و کمتر ساعت نیاز به تعمیر و سرویس دارد و دوم آنکه ساعت دقیق تر کار می نماید.

متاسفانه امروز در ساعت های پر زرق و برق چینی از این کلمات Jewels  و ... استفاده می شود که فقط یک دروغ است و دریغ از یک سنگ ضد سایش در داخل موتور و جالب آنکه به قیمت های گرانی هم عرضه می گردند !

دوستان شاید مشاهده کرده باشید که در ساعت های دیجیتال قدیمی سیکو و سیتیزن هم از کلمه جولز استفاده شده باشد در این ساعت ها از سنگ های ضد سایش در قسمت های پر برخوردی همچون دکمه های فشار و محورهای مکانیکی سود برد ه اند و مقاومت آن را افزون کرده اند.

استفاده از سنگ های ضد سایش به دو صورت کپ استون و هولجولز در ساعت ها به کار می رود که در مدل کپ استون از دو لایه سنگ یاقوت که یکی سوراخ بوده و محور چرخدنده در آن قرار می گیرد و سنگ دیگر به عنوان نگهدارنده و پشتیبان می باشد.


تگ:

نظر بدهید